Procesul Verbal al Sedintei Consiliului Local nr. 21 din 8-8-2013

SEDINŢADE ÎNDATĂ A CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI PETROşANI, CONVOCATĂ PRIN DISPOZIŢIA NR. 1088/2013 EMISĂ DE PRIMARUL MUNICIPIULUI PETROşANI.

CONSILIUL LOCAL

P R O C E S V E R B A L

încheiat azi 8 august 2013 , cu ocazia desfăşurării şedinţei de îndată a Consiliului Local al municipiului Petroşani, convocată prin Dispoziţia nr. 1088/2013 emisă de Primarul municipiului Petroşani.

La şedinţă participă doamna viceprimar – Dorina Veronica Niţă, domnul Secretar – Adrian Negoe, fiind prezenţi şefii compartimentelor de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului Petroşani, ziarişti.
Sunt prezenţi un număr de 12 consilieri în funcţie.
Lipsesc domnii consilieri: Avramescu Sorin, Grigoriu Lavinia, Mârza Florin, Rus Ioan, Stepan Daniel

În conformitate cu dispoziţiile Hotărârii Consiliului Local nr.220/2013 preşedinte de şedinţă este domnul consilier Toma Ion.

DL.CONS.TOMA:
– Vă supun aprobării proiectul ordinei de zi pe care avem cinci proiecte de hotărâre:

1. Proiect de hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiţii „Centrală clădire centrală termică”

-Dacă sunt întrebări pe marginea proiectului de hotărâre?
-Dacă nu sunt, supun la vot proiectul de hotărâre în forma prezentată de executiv:
Se transpune în Hotărârea Consiliului Local nr. 243/2013.

2.Proiect de hotărâre privind aprobarea alocării din bugetul local a sumei de 2.500 lei în vederea organizării vizitei delegaţiei din Varpalota la Petroşani în luna august 2013.

-Dacă sunt întrebări pe marginea proiectului de hotărâre?
Se transpune în Hotărârea Consiliului Local nr. 244/2013.

3. Proiect de hotărâre privind aprobarea alocării din bugetul local a cotizaţiei anuale în sumă de 1.000 lei/an către S.C.Compania de Turism Valea Jiului S.R.L. pentru anul 2013.

-Dacă sunt întrebări pe marginea proiectului de hotărâre?
Se transpune în Hotărârea Consiliului Local nr. 245/2013.

4.Proiect de hotărâre privind aprobarea achitării taxelor de branşament la energie electrică în cuantum de 3.985,10 lei pentru locuinţele situate în strada Aviatorilor, bloc 44, apt.77 şi strada Cârjei nr.50.

-Dacă sunt întrebări pe marginea proiectului de hotărâre?
Se transpune în Hotărârea Consiliului Local nr. 246/2013.

5.Proiect de hotărâre privind înlocuirea unui membru în comisia pentru analizarea solicitărilor de locuinţe sociale.

-Dacă sunt întrebări pe marginea proiectului de hotărâre?
Se transpune în Hotărârea Consiliului Local nr. 247/2013.

6.Proiect de hotărâre privind conferirea titlului de „Cetăţean de onoare” al Municipiului Petroşani preotului Octavian Pătraşcu.

-Dacă sunt întrebări pe marginea proiectului de hotărâre?
Se transpune în Hotărârea Consiliului Local nr. 248/2013.

DL.CONS.TOMA:
Dacă mai aveţi alte discuţii pe ordinea de zi?
-Dacă nu, declar închise lucrările şedinţei consiliului local, din data de 8 august 2013.

Petroşani, 8 august 2013

PREŞEDINTE DE ŞEDINŢĂ: CONTRASEMNEAZĂ, TOMA ION SECRETAR,