Minuta Sedintei Consiliului Local nr. 19 din 31-8-2010

ŞEDINŢA ORDINARA A CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI PETROŞANI

SECRETAR

MINUTA
ŞEDINŢEI ORDINARE A CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI PETROŞANI DIN DATA DE 31 AUGUST 2010

Şedinţa ordinară a Consiliului Local al Municipiului Petroşani, a fost convocată prin Dispoziţia nr.1773/2010, emisă de Primarul Municipiului Petroşani.
La şedinţă au participat un număr de 18 consilieri în funcţie.
În şedinţă au fost dezbătute şi adoptate următoarele hotărâri:

1.Hotărârea nr.171/2010 privind rectificarea bugetului Municipiului Petroşani.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

2. Hotărârea nr.172/2010 privind acordarea medaliei ,,Pro Urbe” unui număr de opt persoane pentru activitatea depusă în slujba cetăţenilor.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

3.Hotărârea nr.173/2010 privind aprobarea alocării din bugetul local a sumei de 2.000 lei în vederea premierii elevului Fetoiu Cătălin şi a d-nei prof. Chifor Steluţa de la Şcoala Generală I.G.Duca Petroşani.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

4.Hotărârea nr. 174/2010 privind aprobarea preţului pentru colectarea şi transportul altor deşeuri decât cele menajere.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

5.Hotărârea nr.175/2010 privind aprobarea preţurilor pentru valorificarea materialelor recuperate ca urmare a derulării investiţiei pentru reabilitarea şi modernizarea arterei principale.
Hotărârea a fost adoptată cu 14 voturi,,pentru », 2,,abţineri »(dl. cons. Hortopan, d-na cons. Niţă) şi 1 vot,,împotrivă » (d-na cons. Popescu).
6.Hotărârea nr.176/2010 privind modificarea pct.2 din Anexa 1 la H.C.L. nr.251/2008 privind aprobarea vânzării a trei imobile către chiriaşii care au formulat cerere de cumpărare conform Legii nr.112/1995.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.
7.Hotărârea nr.177/2010 privind aprobarea concesionării prin licitaţie publică a unei parcele de teren în suprafaţă de 21 mp. situată în str.Oituz.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

8.Hotărârea nr.178/2010 privind aprobarea concesionării prin licitaţie publică a unei parcele de teren în str. Al. Florilor, în suprafaţă de 5,0 mp.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

9.Hotărârea nr.179/2010 privind aprobarea concesionării prin licitaţie publică a două parcele de teren în suprafaţă de 24 mp. fiecare, situate în str.1 Decembrie 1918 (în zona bl.59).
Hotărârea a fost adoptată cu 17 voturi,,pentru ». Dl. cons. Drăgoescu nu a votat.

10.Hotărârea nr.180/2010 privind aprobarea concesionării prin licitaţie publică a unei parcele de teren în suprafaţă de 22,0 mp., situată în str. 9 Mai-zona Moll.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

11.Hotărârea nr.181/2010 privind aprobarea concesionării prin negociere directă a unui teren în suprafaţă de 8,0 mp., situat în str. Aviatorilor.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

12. Hotărârea nr.182/2010 privind aprobarea dării în folosinţă gratuită către Parohia Romano-Catolică Sf. Varvara-Petroşani a unui teren în suprafaţă de 200 mp.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

13. Hotărârea nr.183/2010 privind aprobarea vânzării prin licitaţie publică a terenului în suprafaţă de 121 mp. situat în str. Căprioara, nr.7.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

14.Hotărârea nr.184/2010 privind conferirea titlului de ,,Cetăţean de onoare’’ al Municipiului Petroşani d-lui prof.univ.dr.ec. Gheorghe Ana.

Hotărârea a fost adoptată cu 17 voturi,,pentru » şi 1,,abţinere »(dl. cons. Muntean Ovidiu).

15. Hotărârea nr.185/2010 privind aprobarea alocării din bugetul local a sumei de 1.000 lei în vederea acoperirii unei părţi din cheltuielile generate de editarea şi tipărirea volumului ,,Isus comoara noastră” aparţinând autorului Şimko Nicolae Gabriel.
Hotărârea a fost adoptată cu unanimitate de voturi.

16.Proiectul de hotărâre privind privind aprobarea asocierii Municipiului Petroşani cu S.C. RAMINA EOL VEST S.R.L.,a fost retras de pe ordinea de zi a şedinţei.

17. Proiectul de hotărâre privind aprobarea vânzării prin licitaţie publică a terenului în suprafaţă de 1.144 mp. situat în str. Institutului, nu a întrunit cvorumul de voturi necesar în vederea adoptării.

18.Proiectul de hotărâre privind aprobarea întocmirii Studiului de Fezabilitate şi Proiectului Tehnic pentru reabilitarea, modernizare şi echiparea cu aparatură de specialitate a Spitalului de Urgenţă Petroşani, a fost amânat.

19. Au mai fost prezentate:
-Raportul asupra situaţiei gestionării bunurilor pe anul 2009.

-Raportul delegaţiei participante la Zilele Culturale,,Matei Corvin cel Drept” – Varpalota, în perioada 06-08.08.2010.

– Raportul privind concluziile rezultate în urma efectuării controlului la Primăria Municipiului Petroşani de către Instituţia Prefectului-judeţul Hunedoara.

20. La punctul ,,Diverse”, a fost discutată Nota de fundamentare întocmită de către d-na consilier local Popescu Doina cu privire la revocarea HCL nr.127/2010, pentru aprobarea alocării sumei de 22.000 lei către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară ,,Apa Valea Jiului” reprezentând cotizaţia aferentă
anului 2010.

Petroşani, 01 septembrie 2010